Haftalık Analiz

Kripto Para Piyasasında Görünüm:
Finansal Piyasalar Kriptoları Nasıl Etkiliyor?

 • 04.12.2020
 • Akademi | Haftalık Analiz
 • Bittrt Araştırma Müdürü | Helin ÇELİK Twitter: helin_celik_
 • Finansal piyasalardan dikkate değer veriler gelmeye devam ediyor. Dolar Endeksi 2018’den bu yana en düşük seviyesini görerek 90 seviyelerini test etti. Hisse senedi piyasaları ise yükselişte. S&P500, yukarı yönlü yarattığı ivmesine devam ediyor. Aşının yarattığı algı piyasalarda hakim olurken, S&P 500 tarihi zirvesine oturdu.

  XAU/USD ise 4 saatlik grafikte oluşturduğu aşağı yönlü trendi kırarak 1842 direnci eksenine yerleşti. Geçtiğimiz 3 haftayı kırmızı kapatan XAUUSD, grafik üzerinde Bitcoin ile uyuşmazlık gösterdi. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgileri artarken, bazı yatırım kuruluşlarının fonlarının bir bölümünü Bitcoin’e aktarması “altın yatırımlarının bir kısmının Bitcoin’e mi kaydı” algısı yarattı.

  COVID-19’un ekonomi üzerinde bıraktığı negatif etkiyle birlikte ivme kazanan Bitcoin, geçtiğimiz günlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Süreç içerisinde aktif adres sayısında ve madenci ücretlerinde ciddi artışlar meydana geldi. Öte yandan, kurumsal aktörlerin kripto paralara olan eğilimi devam ediyor. Finansal ödeme şirketlerinden PayPal ve Visa, kripto para yelpazesini genişletti. PayPal, madencilik usulüyle yeni çıkartılan Bitcoin’lerin %70’ini satın aldı. Diğer yandan, Visa, Ethereum tabanlı stablecoini kendi sistemine entegre etme kararı aldı. Bu durumun, önümüzdeki süreçte kripto para kullanımını artırması ve piyasaya yeni aktörler kazandırması bekleniyor. Spotify’ın ödeme seçeneği olarak Facebook’un “Diem”ini bünyesine katma ihtimali bulunuyor. S&P Dow Jones Indices, hisselerinin arasına kripto para borsalarını eklemeyi planlıyor. ABD borsalarından gelen bu kritik haberin, önümüzdeki dönemde kripto paralara pozitif etki yaratması bekleniyor. Piyasada yaşanan etkiler neticesinde ise kripto paralarda yukarı yönlü trend, görünümünü korusa da zaman zaman sert düzeltmeler yaşanabiliyor. Gün itibari ile kripto para piyasasında belirleyici bant aralığında konumlanan kripto varlıklar, bulundukları direnç bölgelerinden bir miktar geri çekildi.

  Bitcoin nezdinde bakacak olursak, araştırmalara göre, Bitcoin balinalarının borsalara yüklü miktarda satış yaptığı konuşuluyor. Satışların devam etmesi ve zorluk derecelerinde olan değişim, fiyat grafiğine de yansıyabilir. Bu sebeple zincir aktiviteleri yakından takip edilmeli. Diğer yandan, kritik dirençlerin kırılamaması, kripto paralarda kullanılan benzersiz adres sayısındaki düşüş dikkat çekiyor. Yeni aktörlerin son birkaç gündür piyasaya girme konusunda bir miktar çekimserlik yaşadığı söylenebilir.

  BTCUSD’nin tarihi zirve denemesi ardından 20000 direncinin üzerinde tutunamaması, kripto para birimi üzerinde satış baskısı yaratıyor. 19000 seviyesinin altına çekilen BTCUSD’de ilk yakın destek 18585. Belirtilen destek, çift tepe formasyon onayının denk geldiği alan olması açısından önem taşıyor. Burada yaşanacak negatif yönlü bir çıkış 17300 seviyelerine kadar sarkma yaratabilir. Ancak, olası gelişmeler ışığında desteklerin kademeli olarak takip edilmesinde yarar görülüyor. Bu durumda, 18585, 18000, 17600 destekleri kademeli olarak izlenebilir. Yukarıda ise 20.000’in üzerinde kapanış gelmediği müddetçe benzer satış senaryolarının yaşanabileceği düşünülüyor. 20.000’in üzeri ise fiyat sıçramalarının yaşanabileceği bölge olarak görülüyor.

  Ethereum cephesinde ise 2.0 Güncellemesi ile ilgili pozitif gelişmeler hızla devam ediyor. Staking için yatırılan ETH miktarı 1 milyonu geçti. Güncellemenin başarılı olması halinde saniyede binlerce işlem gerçekleştirilebilecek. Dikkatleri üzerine toplayan Ethereum’un kurucu ortağı ise beklenenin çok üzerinde bir hızla güncellemenin gerçekleşeceği kanaatinde olduğunu açıkladı.

  2.0 Güncellemesi Phase 0’ın gündeme gelmesiyle anlık olarak bazı borsalarda 630 direncini test eden ETHUSD, kriptoların genelinde yaşanan çekilmenin etkisiyle 582 seviyelerine sarktı. 4 saatlik grafikte 7 MA ve 20 MA’yı aşağı yönlü kıran kripto para birimi aşırı satım bölgesine geçiş yaptı. Short pozisyonların hacmindeki artış devam ederse, kripto para biriminde 562 ve 542 destekleri takip edilebilir. Trend bölgesine denk gelen bu alana yatırımcının dikkat etmesinde yarar görülmektedir. Alan üzerinde tutunması durumunda yatırımcısına alım fırsatı sunacak olan bu bölge eğer aşağı yönlü kırılırsa satış baskısı hızlanabilir.

  582 desteğinin üzerinde tutunması halinde ise ETHUSD’de 592, 612 ve 620 dirençleri izlenebilir. Daha önce test edip çekildiği direnç olan 620’nin yukarı yönlü kırılması, reaksiyonun devamlılığı açısından önem taşıyor.


  20.000 Direncine Yönelen Bitcoin’de Kritik Veriler ve Teknik Seviyeler!

 • 30.11.2020
 • Akademi | Haftalık Analiz
 • Bittrt Araştırma Müdürü | Helin ÇELİK Twitter: helin_celik_
 • 25-27 Ekim 2020 tarih aralığında meydana gelen sert düzeltmenin ardından toparlanan kripto paralardan peşi sıra olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Kurumsal aktörlerin Bitcoin’e olan ilgisi artarak devam ediyor. Tudor BVI’nın yıl başında ayırdığı bir miktar fonu Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesine aktarmaya karar vermesinin ardından yatırım şirketleri peşi sıra yatırımlarında Bitcoin’i değerlendirmeye almıştı. Yıl içerisinde MicroStrategy, Square ve PayPal, Bitcoin’e yatırım yapma kararlarını açıkladı. Gün itibari ile Guggenheim Partners şirketi sahip olduğu fonun net varlık değerinin %10'unu Bitcoin'e yatıracağını duyurdu.

  Peşi sıra kurumsal aktörlerin Bitcoin’e geçişinin, Spot altında meydana gelen sert çekilmelere denk gelmesi ise "altın yatırımcısı Bitcoin’e mi geçiyor?" algısı yarattı. Kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına aynı zamanlarda katılım göstermesi ise kurumsal sermayenin akışının Bitcoin’e kaydığını gösterdi. Tüm bu sürece denk gelen zaman diliminde ise JPMorgan, “BTC İpucu için Grayscale Bitcoin Trust'ı İzleyin” açıklamasında bulundu. Guggenheim Partners şirketinin GBTC’ye yapacağı yatırım kararının ardından gelen bu açıklama ise, yapılacak olan yatırımların, Bitcoin (BTC) fiyat yönü için kilit önemde olacağının göstergesi olarak kabul görüyor.

  Kurumsalların desteğini arkasına alan Bitcoin, geleneksel finansal enstrümanlardan pozitif ayrışıyor. Mart 2020’den bu yana %284’lük getiri sağlayan kripto para birimi, yapılan sıralamada en çok prim getiren varlık statüsüne yerleşti. Karşılaştırıldığı zaman S&P 500’de %47; DJI Index’te %41; Gümüşte %41; Ham Petrolde %45 oranında getiriye sahip.

  Geçtiğimiz 7 haftayı yeşil kapatmasının ardından 8.haftasını kırmızıya boyayan kripto para birimi, yaşanan kayıpları sildi ve yeni haftaya güçlü alımlarla başladı. Oluşan pozitif gelişmeler ışığında 16570 desteğini test eden BTCUSD geçtiğimiz hafta test ettiği zirveyi geçmeyi başardı. Dolar Endeksi’ndeki düşüş, altın yatırımcısının Bitcoin’e kayması ve kurumsal yatırım şirketlerinin Bitcoin’den yana tercih kullanması, yukarı yönlü hareketliliği tetikleyen faktörler arasında. Süreç itibari ile ekonomilerdeki açmazların devam etmesi ve dijitale olan ilginin her geçen gün artması kripto paraları masada tutmaya zorluyor.

  Halihazırda 19800 direncine yönelen kripto para biriminin üzerinde durulan alanı kırması durumunda 20.000 ve 24300 dirençlerinin takip edilebileceği düşünülüyor. 2017 yılında yaptığı zirveye ulaşması halinde yatırımcının kar realizasyonlarına dikkat etmesinde yarar görülüyor. Mart 2020’den beri yükseliş trendinde seyir çizen Bitcoin’in zirve tazelemesi ise yukarı yönlü sıçramalara sebep olabilir.

  Kritik 20.0000 direncinde meydana gelebilecek satış baskısında ise 19350, 19000 , 18585 ve 17600 destekleri yakın mesafede takip edilebilir. Olası geri çekilme süreci ise, haftalık grafikte, 16280 desteğini karşımıza çıkarıyor. Trend görünümü ise, Bitcoin’in 19.000’lerdeki mücadelesini anlamlı kılıyor.


  Piyasaya Genel Bakış ve Öne Çıkan Teknik Seviyeler

 • 19.11.2020
 • Akademi | Haftalık Analiz
 • Bittrt Araştırma Müdürü | Helin ÇELİK Twitter: helin_celik_
 • Genel Bakış

  Kripto para piyasasında COVID-19 ve etkilerinin fiyatlaması devam ediyor. 9 Kasım 2020’de, Pfizer’in aşı çalışmalarının %90 pozitif olduğu haberleriyle, kripto paralarda kısa süreli çekilme meydana geldi. BTCUSD nezdinde bakıldığında, aşı haberlerinin çıktığı gün, 15800 seviyelerinden 15000 seviyelerine kadar sarkma görüldü. Bu kapsamda, altın 1965 seviyelerinden 1850 desteğine kadar ciddi bir çekilme yaşamıştı. Daha önce üzerinde durduğumuz gibi, aşı sürecinin dağıtımı kapsamı ve ne kadar sürede tamamlanacağı sorunsalıyla birlikte, aşı sürecinden sonraki periyotta ekonomik toparlanmanın hemen gerçekleşmeyeceği olgusu, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıyı alım yönünde tetikliyor. Açıklamaların ardından olguyu göz önünde bulunduran yatırımcının long pozisyonlardaki hacmini artırmasıyla birlikte kripto paralarda yukarı yönlü hareketlilik görüldü. Riskli varlıklardan kaçış ve kar realizasyonların etkisiyle hisse senedi piyasası zayıfladı, kripto paraların yıldızı parladı.

  Yapılan araştırmalar neticesinde, Bitcoin yatırımcılarının %38’inin son 4 ay içerisinde alım yönünde karar aldığı görüldü. Yatırım yapanların %63’ü ise COVID-19’dan kaynaklı kripto paraları portföylerine eklediklerini belirtti. Bir diğer açıdan, alım yönünde karar alan yatırımcıların sadece bireysel olmaması, yatırım şirketlerinin de yüklü alımlar yapmasının kripto paralarda yukarı yönlü ataklar görülmesine neden olduğu düşünülüyor. Bu kapsamda, ana trendi tetikleyen kurumsal aktörlerin yarattığı ivmeyle BTCUSD’de 18500 seviyeleri test edildi.

  Diğer açıdan, Kasım ayından bu yana blockchain benzersiz cüzdan adreslerinde artış meydana geldi. Kripto paralarda görülen yukarı yönlü hareketliliğin de etkisiyle, kripto para piyasasında daha önce işlem yapılmamış adres sayısı da arttı. Benzersiz adres sayısı verileri, bir kullanıcının ek adres açmasından ya da piyasaya yeni aktörlerin katılmasından etkilenebilir. Yükseliş boyunca bu sayıda olan pozitif değişiklik ise piyasa yukarı giderken işlem yapma iştahının kabardığını gösteriyor.

  Kripto Paralarda Hangi Teknik Seviyeler Öne Çıkıyor?

  BTCUSD

  Haftalık grafikte 7 MA’yı kırmasının ardından 18350 seviyelerine kadar ivme kazanan ve üst üste 7. haftasını yeşil geçiren BTCUSD’nin piyasa değeri 300 milyar doları geçti. Yanı sıra, Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinde artış meydana geldi. Madenciler, işlem ücretlerinden toplamda 1.62 milyon dolar aldı. Halihazırda 18000 direncini test eden kripto para biriminin ticaret hacmindeki genişleme ise göze çarpan detaylar arasında.

  Eğer BTCUSD 18000 - 18350 bandını yukarı yönlü kırarsa, 19000 ve 19800 seviyeleri ilk etapta takip edilecek dirençler arasında yer alıyor. 19800 ile 20000 bandının kırılarak yeni zirvelerin zorlanması, 24300 seviyesine kadar ivme yaratabilir. (Ara çalışma sonucunda ise 20600, 21795 ve 23500 seviyelerinin test edilmesini gündeme gelebileceği düşünülüyor.)

  Eğer, 18000 - 18350 bandı kırılamazsa, 17000 seviyelerine kadar sarkma meydana gelebilir. 17000, alıcıların yoğunluklu olarak kümeleştiği bölge, ancak burada verilecek kayıp güncel olarak destek seviyelerinin takibini gerektirebilir.

  ETHUSD

  4 saatlik grafikte yukarı yönlü kanal içerisinde fiyatlanan ETHUSD 494 seviyesine kadar ivme kazanmış, bulunduğu alandan satış baskısıyla karşılaşarak kanal ortasına, yani 468 desteğine kadar, geri çekilmişti. Halihazırda alıcıların güç kazanmaya çalıştığı kripto para biriminde 476 ve 483 dirençleri yakın mesafede takip edilebilir. Devamında long pozisyonların hacmindeki artış devam ederse 493 direnci kritik seviye olarak karşımıza çıkıyor. 493 ile 500 aralığından pozitif çıkış olması durumunda kritik bir eşik tamamlanmış olacak. Bu durumda, yukarıda 526, 543 ve 567 seviyeleri izlenebilir.

  Eğer, ETH 2.0 Güncellemesi ile ilgili negatif bir gelişme ya da finansal piyasalarda yukarıda bahsettiğimiz süreçlerde tam tersi durumlar yaşanırsa ETHUSD’de 448 desteği gündeme gelebilir. Kanal desteğine denk gelmesi açısından 448 seviyesi kritik bir bölgeyi oluşturuyor. Bu seviyenin üzerindeki kalıcılığı devam ederse tekrar alımların tetiklenebileceği bir alan. Ancak, olası bir kırılımda negatif reaksiyon büyüyebilir.


  Son Veriler Işığında Kripto Para Piyasa Değerlendirmesi ve Analizi

 • 06.11.2020
 • Akademi | Haftalık Analiz
 • Bittrt Araştırma Müdürü | Helin ÇELİK Twitter: helin_celik_
 • Hafta içerisinde hem cüzdan sayısı hem de fiyatlama açısından son 3 yılın zirvesini test eden BTCUSD’de hafta boyu neredeyse ABD seçimleri fiyatlandı. Daha önce oluşturduğumuz seçim senaryoları kapsamında ilerleme kaydedildiğini ve piyasada Biden fiyatlamasının hakim olduğu görüldü. Bu kapsamda, Dolar Edeksi’nde aşağı yönlü hareketlilik, altın ve kriptolarda da yukarı yönlü reaksiyonlar meydana geldi. Bir diğer açıdan, kripto para piyasasında meydana gelen pozitif gelişmeler yukarı yönlü hareketliliği destekleyici oldu. Ancak, fiyatlamanın ardından masada duran ve kripto paraları etkileyebilecek meseleler mevcut. Vergi indirimi konusu, teşvik paketi belirsizliği, kısıtlama konusundaki tavrın devam edip etmeyeceği ve siyasi tavrın seçim sonrasındaki seyri, önümüzdeki süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken konular olarak karşımıza çıkıyor.

  Öte yandan, Bitcoin’in performansının pozitif ilerlemeye devam ettiği görülüyor. Piyasa değeri 62 milyar dolara yaklaşan kripto para biriminde aktif ve yeni adres sayısındaki artış devam ederken Bitcoin hakimiyet oranındaki yükseliş dikkat çekiyor. Yanı sıra, Eylül 2020 itibari ile 1 ve üzeri Bitcoin’e sahip olan adres sayısındaki rekor, Bitcoin Dominance’ında da hissedildi. %67’yi test eden hakimiyet oranı sonrasında kripto para birimi bazı borsalarda 16000’leri gördü. Böylelikle piyasaya yeni giren aktörlerin Bitcoin cüzdanı açmak ve aktif kullanım yapmaktan yana tercihte bulunduğu görülüyor. Bu durum ise, altcoinlerin bir süre sınırlı bir fiyatta ilerlemesine neden oldu.

  Gün itibari ile bakıldığında BTC Dominance'ındaki gerilemenin bazı altcoinlere nakit akışının kaydığını ve yukarı yönlü aldığı ivmede coinlerde atak yaptığını gösteriyor.

  Tüm bu veriler ışığında BTCUSD’nin 15900’leri test etmesinin ardından tepki satşıyla karşılaştığını görüyoruz. Satış baskısının devam etmesi halinde, ilk etapta 14550 desteğine kadar çekilme meydana gelebilir. Belirtilen desteğe kadar olan fiyatlamalar olağan karşılanabilir. 14550 desteğinin altına sarkması halinde ise yatırımcının dikkatli olmasında ve destek seviyelerinin güncel olarak takip edilmesinde yarar görülüyor. Bu haftayı da yeşil kapatmaya hazırlanan kripto para biriminin 15870 direncinin üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda ise 15570, 18585 ve 19830 ana dirençleri gündeme gelebilir.

  Dirençler: 15870 – 16570 – 18585 – 19830
  Destekler: 14550 – 14140 – 13850 – 13300

  ETHUSD ise BTC Dominance oranının yükselişi sırasında sınırlı bir yükselişe sahne oldu ve 400 direncini kırma konusunda zorlandı. Bahsettiğimiz koşulların ve hakimiyet oranının düşmesinin ardından 418 direncini hacimli bir şekilde kıran kripto para birimi halihazırda 442 direncini zorluyor. 442 direncinin üzerinde kalıcılık sağlayabilirse, kripto para biriminde ilk olarak 463-476 bant aralığı gündeme gelebilir. Olası gevşemelerde ise 430-442 bant aralığının dikkatle takip edilmesinde yarar görülmektedir.

  Dirençler: 442 – 463 – 476 – 488
  Destekler: 430 – 418 – 406 – 398
  ** Son 5 günlük korelasyon tablosu incelendiğinde ise BTC ile diğer kripto paralar arasında bir miktar açılma olduğu görülüyor. Bu oran XRP ile BTC arasında diğer coinlere nazaran daha fazla.