Fork Nedir?

İngilizcede çatal anlamına gelen fork, şirketin kullandığı zincir(ağ) üzerindeki güncelleme veya ayrılık(lar) sonucunda gerçekleşen yeni ağın, eski ağdan ayrılışını tanımlar.

Blockchain teknolojisini, bir ağ yani zincir üzerine kaydedilen bloklar şeklinde tanımlıyoruz. Yapılan her bir işlem bu ağa eklenen blokların içerisinde bulunuyor. Ancak her sistemde olduğu gibi bu teknolojiyi kullanan şirketlerinde güncellemeye veya fikir ayrılıklarına düştüğü zamanlar oluyor. Bu durumda fork dediğimiz çatallanma işlemine gerek duyuluyor.

Her şirketin kullandığı ağ için madencilerin uymak zorunda olduğu bir protokolü ve bu protokollerin kuralları vardır. Bu kurallarda bir değişiklik yapıldığında ağ üzerinde 2 türlü çatallanma gerçekleşebilir. Bunlara Hard Fork ve Soft Fork denir.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork, sert çatallanma olarak çevirebileceğimiz, ağ üzerindeki kuralların eski ağın kurallarından net bir şekilde farklılaşıp ayrılmasını tanımlar. Bu çatallanma sonucunda madenciler hangi ağa geçebileceklerini seçebilirler. Bu sebeple hangi ağ daha çok güven veriyorsa yeni veya eski kurallarla blok eklemeye devam ederler. Ancak hem yeni ağı hem eski ağı kullanamazlar.

Hard Fork sonrasında koinlerimize ne olur?

Hard fork sonrasında yeni oluşan ağ üzerinde yeni bir koin yaratılır. Bu koinin arz miktarı ve protokolleri farklı olabilir. Ancak kullanıcılar için endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü eğer madencilerin tamamı çatallanmayı destekleyerek yeni ağa geçmişse, kullanıcıların elindeki eski koinler aynı değerdeki yeni koinlerle değiştirilir.

Eğer madenciler anlaşamaz ve yeni ağa bir kısmı geçerse, elinizdekilerle aynı değerde olmak üzere koinlerinizin bir kısmı yenisiyle değiştirilir. Çünkü forku desteklemeyen madenciler eski koin ve dolayısıyla eski ağ üzerinden işlemleri onaylamaya devam ederler. Bu durumda kişi isterse elinde 2 koini tutabilir isterse de borsada satarak elinden çıkartabilir.

Soft Fork?

Soft Fork kavramı daha çok eski protokol kurallarının yenilenmesi yani güncellenmesi olarak tanımlanır. Bu güncellemeler ağdaki onaylayıcı görevde bulunan madencilerin %51’ inin kabul etmesiyle gerçekleşir. Eğer ağdaki madencilerin %51’i yeni kuralları onaylar ve bu kurallara göre blok eklemeye devam ederse, ağdaki çoğunluk yeni kuralları destekleyen madencilerde olacağı için eski kurallarla blok eklemeye devam eden madencilerin işlemleri onaylanmaz ve reddedilir. Bu durum yeni protokolü desteklemek istemeyen madenciler için teşvik niteliğindedir.

Soft Fork sonrasında koinlerimize ne olur?

Soft Fork, yumuşak bir geçiştir ve kullanıcının müdahale etmesini gerektirmez. Soft fork sonucunda yeni koinler çıkmaz ve kullanıcı elindeki koinleri kullanmaya devam edebilir. Tüm değişimler sistemseldir ve kişinin elindeki koinler otomatik güncellenir.

Sonuç olarak;

İki sistem de şirketlerin politika ve görüş değişikliği sonucu güncellenmelerini sağlar. İki durumda da kullanıcıların şirketin amacını iyi bir şekilde anlaması için bu çatallanmanın hedeflerini araştırması gereklidir. Çünkü bu değişimler, bazen çok köklü bazen de önemsiz değişiklikler sağladığı gibi, ciddi zarar veya kar fırsatlarını da beraberinde getirirler. Bu sebeple kullanıcıların en iyi kararı verebilmeleri açısından kendi araştırmalarını yapmalarında her zaman yarar vardır.