ICO Nedir?

ICO kavramı, Türkçeye İlk Koin Arzı şeklinde çevrilmiştir ve kişilerin kripto para üzerinden yeni kurulacak şirketleri fonlayabilmesini sağlayan bir sistemdir.

Mevcut geleneksel sistemde şirketlerin fon yaratmak için hisselerinin belirli bir kısmını halka arz yöntemiyle satışa çıkardığını biliyoruz. Ancak ICO bu yöntemden farklı olarak size şirketlerin hisselerini alma imkânı sunmaz. Bunun yerine ICO sürecine katıldığınız şirket kendi tokenini veya koinini yatırım yaptığınız miktarla doğru orantılı olarak size verir.

Yatırımcı, elde ettiği tokenin veya koinin, kripto borsasında alım – satıma açılmasını bekler ve burada şirketin değerlenmesi sonucunda yüksek fiyattan satış yaparak kar etmeyi hedefler.

Daha yakından incelersek;

Şirketler, elde etmek istedikleri fonu toplamak amacıyla ICO sürecine hazırlanırlar. Bu hazırlık, şirketin whitepaperını (şirketin ayrıntılı tanıtımı), hedeflerini, yol haritasını, toplamayı amaçladıkları minimum miktarı ve maksimum miktarı, bu paranın hangi amaçlar için ne kadar kullanılacağını ve şirketin çalışanları gibi bilgileri içerir. Bu yöntemlerle yatırımcı ikna edilmeye çalışılır ve blockchain ağı üzerinden fonlama gerçekleşir.

Fonlama süreci genelde bölümlere ayrılır ve dağıtılacak koin veya token miktarı belli olduğundan, öncelikle belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara dağıtım yapılır. Ardından minimum yatırım yapılacak miktar düşürülerek genel dağıtıma başlanır.

Herkes ICO yapabilir mi?

Bu sorunun cevabı Evet! Eğer sizin de blockchain ağını kullanarak, daha iyi çözümler üreteceğinize inandığınız fikirleriniz varsa, siz de kendi platformunuzu kurabilir veya mevcut platformlar (Örnek: Ethereum) üzerinde kendi token veya koininizi yaratarak, uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.

Avantajı;

ICO sürecinin getirdiği en büyük avantaj, yönetmelikler ve düzenlemelerle vakit kaybetmeden, küçük çaplı yatırım yapmak isteyenlerin de sürece katılmalarına olanak sağlamasıdır. Bu sebeple ICO süreci sadece yüksek kapital miktarına sahip kişilere değil, herkese hitap eder.

Dezavantajı;

Sistemin ilk zamanlarında yüksek kar miktarlarıyla sağlıklı bir fonlama ortamı sağlamasının ardından, 2018 yılı itibari ile kripto piyasasının belirli düzenleme ve yönetmeliklere bağlı olmamasından ve yüksek kar miktarı vaat etmesinden dolayı ICO sistemi çok sayıda dolandırıcıya kapı araladı ve yatırımcıların çok büyük bir kısmı ya dolandırıcılar sebebiyle ya da çok sayıda başarısız projenin ortaya çıkması sebebiyle yatırımlarını kaybettiler.

Sonuç olarak;

Bu sürecin ardından günümüzde ICO süreci bazı ülkelerde yasaklanmış veya ciddi denetlemelere tabii kılınmış durumda. Ancak bu durumun, daha çok yeni bir süreç olan ICO sistemine yararları da oldu ve yatırımcılar daha çok araştırmaya, şirketler de daha ayrıntılı ve güvenilir bilgi vermeye başladılar. Bu şekilde gelecek vaat eden şirketler daha net bir şekilde öne çıkmayı başarabildiler.

ICO sistemi sunduğu hız ve kolaylıklar bakımından birçok fikir sahibinin ve yatırımcının ilgisini çekse de henüz çok yeni olmasından dolayı yatırımcılar için yüksek kazanç ve kayıp oranları barındırıyor.

Yapılabilecek yeni düzenleme ve güncellemelerle çok daha kullanışlı ve güvenli hale gelebilecek olan bu sistemin gelecekte sadece kripto para piyasası için değil, geleneksel piyasanın fonlama sistemleri için de yüksek potansiyel barındırdığını söyleyebiliriz.