Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, Bitcoin'den hard fork ile ayrılmış bir koindir. Adından da anlaşılabileceği üzere günlük hayatta kullanılabilecek bir ödeme birimi olmayı hedefler. Temel amacı Bitcoin ile aynı olsa da Bitcoin'in sahip olduğu temel problemlere çözüm getirmeyi amaçlar.

Bitcoin ağı üzerinde onaylanan işlemlerin 1 MB boyutundaki bloklara eklenerek ağa entegre edildiğini anlatmıştık. Dolayısı ile bu durum bir kapasite sınırı getiriyor. Kripto paraların ödeme sistemi olması için ise bu kapasite boyutunun mevcut ödeme sistemleriyle rekabet edebilmesi gerekiyor. Ancak yaklaşık 10 dakikada bir ağa eklenen bloklar ve bu blokların boyutunun 1 MB olması rekabeti engelliyor. Bu durumu ana ağ üzerinde yapılacak değişikliklerle giderebileceğini iddaa eden geliştiriciler ve madenciler Bitcoin ağından ayrılarak Bitcoin Cash adı altında yeni bir koin ile devam ettiler.

Yapılan değişiklik sonucunda 1 MB boyutundaki bloklar, Bitcoin Cash ağında 8 MB boyutuna çıkarılmıştır. Bu durum daha çok işlemin bir bloğa sığdırılması anlamına gelir ve daha hızlı onaylanan işlemler ile daha da ucuzlayan komisyon oranlarını beraberinde getirir.

Blok boyutunun büyümesiyle birlikte Bitcoin Cash ağının saldırılara karşı korunmasının zorlaştığına yönelik eleştiriler bulunsa da blok boyutunun büyümesiyle daha çok kullanıcının Bitcoin Cash'i tercih edeceğini ve bunun beraberinde daha çok madencinin de ağa katılacağına yönelik olumlu eleştiriler de mevcut.

POW (proof of work) sistemini kullanan BCH koininin madenciliğini yapmak mümkündür.

Arzu ettiğiniz takdirde borsamız üzerinden BCH koinini alıp satabilir. Para transferlerinizde kullanabilir veya yatırım aracı olarak saklamak üzere borsamızda muhafaza edebilirsiniz.