Eos Nedir?

EOS, blockchain teknolojisini kullanarak merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilebilmesini sağlamayı amaçlar. Blockchain' in sahip olduğu kritik problemlere doğrudan odaklanarak en hızlı ve ölçeklenebilir platform olma amacını taşır. Sistemin işleyişini sağlamak için ise EOS tokenlerini kullanır.

Bu özellikleriyle Ethereum ağına benzetilebilir. Ancak bariz farklar barındırır;

EOS işleyişi bakımından DPOS(Delegated Proof of Stake) sistemini kullanır ancak madencilik anlayışı farklı çalışır.

Madenciler normalde onayladıkları blok başına koin ile ödüllendirilirler veya yarattıkları yeni bloklar için yeni EOS koinleri yaratırlar.

Bu durum EOS için de aynı şekilde işliyor. Ancak burada madenciler sistemde alacakları ödülü kendileri belirleyebiliyor.

Bu durum kötü amaçlı kullanılabileceği için EOS token arzının yıllık %5' den fazla olmaması kuralına sahiptir.

Bu sebeple yeni yaratılan koinlerin miktarı sınırlandırıldığı gibi blok üreticilerinin de talep edebileceği ödül dengelenmiş olur.

Bu kurala ek olarak ayrıca EOS oylama sistemine sahiptir. Ortalamanın üzerinde ödül talep eden üreticiler gerekli görüldüğü takdirde oylamaya konu olabiliyorlar. Bu durum da sistem içerisindeki kötü kullanımları engeller.

EOS koini ise sistemin işleyişi için olmazsa olmaz özelliktedir. Uygulama geliştiriciler EOS ağı üzerinden işlemlerini yürütmek, çalıştırmak için bu koinleri kullanırlar. Aynı şekilde blok üreticileri de DPOS sisteminden dolayı cüzdanlarında EOS tutmak zorundadırlar. Bu şekilde EOS koinine belirli bir talep yaratılmış olur.

Aynı şekilde bu koini, diğer kripto paralar gibi para transferleriniz için kullanabilir veya borsamız üzerinden alım satım işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.