Litecoin Nedir?

En eski ve en popüler kripto paralardan olan Litecoin, eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından kurulmuştur. Açık kaynak kodlu, madenciliği yapılabilen Litecoin, kişiden kişiye aracısız ve neredeyse masrafsız olarak para transfer etmeyi ve ödeme yapmayı amaçlar.

Bitcoin’ den çatallanarak(fork) ayrılan bu kripto para, bitcoin ile benzer amaca hizmet etmesine karşın bitcoin’ in sisteminden kaynaklı eksikleri gidermeyi amaçlar.

Madencilik için POW algoritması kullanılır ancak işleyiş bakımından Litecoin blokları, Bitcoin’ deki gibi yaklaşık 10 dakikada değil, yaklaşık 2,5 dakikada bir oluşur/onaylanır. Bu süreç Litecoin’ in işlemleri yaklaşık 4 kat daha hızlı yapmasını sağlar.

4 senede bir madencilerin aldığı Litecoin ödülü azaltılarak, toplam kazılan Litecoin 82 milyar adet olana kadar devam edecektir.

Güçlü bir kullanıcı ve takipçi kitlesine sahip olan Litecoin’ i ister para transferi ister ödemeleriniz için isterseniz de yatırım aracı olarak kullanabilir, alım – satımını borsamız üzerinden yapabilirsiniz.