Neo nedir?

Blockchain teknolojisini kullanarak akıllı ekonomi sistemi oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Neo bu ekosistemi dijital varlıkların, dijital kimliklerin ve akıllı kontratların beraber çalışması temelinde özetliyor.

Ethereum'a benzer şekilde Neo ağı üzerinde de merkeziyetsiz uygulamalar(dApps) geliştirilebilir ve çalıştırılabilir. Bu alanda Neo, Ethereum'a kıyasla programlama dili bakımından üstünlük sağlıyor. Çünkü Ethereum sadece solidity dili ile çalışan bir platform sunar iken, Neo herkes tarafından kullanılan programlama dilleriyle kullanılabiliyor.

Neo'nun kendi adını taşıyan Neo koini ağ üzerinde uygulamaların çalıştırılması ve geliştirilmesi için gerekli tutulmuştur. Bu sebeple Neo ağını kullanmak isteyen herkes Neo koinini almak durumundadır.

Popüler algoritmaların tersine Neo, Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT) algoritmasını kullanır. Bu algoritmada onaylayıcılar birbirleriyle rekabet etmek yerine birbirleriyle işbirliği yapar ve bu sayede işlemler POW ve POS algoritmalarına kıyasla daha hızlı onaylanır. Ancak Neo için mevcut eleştirilerden bir tanesi de sistemin merkeziliğidir. Sistemde 7 ana onaylayıcı vardır ve bu onaylayıcılar Neo takımının kontrolündedirler. Bu nedenle kripto paraların cazibe noktası olan merkeziyetsizlik ilkesi tam olarak sağlanmamış olur.

Dolaşımdaki Neo koin adedi 70 milyondan fazladır. Maksimum adet ise 100 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. Neo koinini borsamız üzerinden Türk lirası karşılığında alım-satımını yapabilir, para transferleriniz için veya yatırım aracı olarak borsamız bünyesinde muhafaza edebilirsiniz.