Stellar Nedir?

Blockchain teknolojisini kullanan, merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu olan, Stellar ağı, altyapısı ile kişileri – ödeme sistemlerini - bankaları birbirlerine bağlamayı amaçlayan bir şirkettir.

Diğer ağlardan farklı olarak işlemleri çok hızlı onaylar ve kendi kripto parasını bir köprü olarak kullanarak farklı para birimlerinin takas edilmesini sağlar. Stellar, bu işlemler için kendi ağına özel yarattığı Lumens (XLM) kripto parasını kullanır. XLM sistemin kötü amaçlı saldırılara karşı korunmasını sağlar. Bu sebeple yapılan her bir işlem için minimum 0.00001 XLM, işlemi yapan kişi tarafından ödenir. Bu miktar ağın DoS adı verilen saldırılara karşı korunmasını sağlar. Aynı şekilde her bir hesap sahibi cüzdanında en az 0.5 XLM bulundurmak zorundadır. Bu şekilde ekosistemin aktif tutulması amaçlanır. Aynı zamanda diğer kripto paralar gibi para transferi için de kullanılabilen XLM tüm bu sebeplerden ötürü ağ için kritik bir rol oynar.

Stellar ’ın diğer kripto paralara kıyasla en farklı özelliği konsensüs sistemidir. Ağ, işlemlerin onaylanması için Federated Byzantine Agreement (FBA) algoritmasını kullanır. Bu ağ diğer protokollerin aksine tüm onaylayıcıların onayına gerek duymaz. Güvenilen belirli bir kesimin işlemleri onaylaması yeterli olur. Bu durumda işlemlerin diğer kripto paralara kıyasla çok daha hızlı onaylanmasını sağlar.

XLM miktarı Stellar tarafından yaratılmış 100 milyar adetle sınırlıdır ve daha fazla üretilemez. Ayrıca diğer kripto paraların aksine şirket belirli zamanlarda kullanıcılara bedava XLM dağıtır. Ancak bu dağıtım her sene, dolaşımdaki XLM miktarının %1’ ini geçmez.

Bunun amacı şirketin kuruluş amacı doğrultusunda XLM ‘i tüm dünyaya entegre etmektir.

Bedava dağıtılıyorsa neden XLM alalım?

XLM’ i araştıran her kişinin ortak düşüncesi olan bu sorunun cevabı yine sistemin içerisinde saklı. Tüm XLM miktarı 100 milyar adet ile sınırlı ve %1 sabit enflasyon ile sınırlı olan bedava dağıtım sistemi, 10 yıl sonra sona erecektir ve her bir işlem için ödenen XLM miktarı ile cüzdanda tutulması gereken minimum miktarın yanında Stellar ağını kullanmak isteyen herkes XLM almak durumundadır. Bu sebeple XLM’ e olan talep bedava dağıtım nedeniyle düşmez.