Cryptojacking Nedir?

Cryptojacking internet ağı üzerindeki kötü amaçlı yazılımlar tarafından kişisel bilgisayarınızın madencilik amacıyla isteğinizin dışında kullanılmasıdır.

Cryptojacking internet ağı üzerindeki kötü amaçlı yazılımlar tarafından kişisel bilgisayarınızın madencilik amacıyla isteğinizin dışında kullanılmasıdır.
Yani siz kişisel bilgisayarınızı kullanırken kötü amaçlı kişi veya kişiler sizin haberiniz olmadan kullandığınız bir program veya uygulama üzerinden bilgisayarınızın işlemci gücünü madencilik için kullanıp gelir elde edebilirler.

Bu tarz zararlı yazılımlar bağlantı adresleri, e-postalar, tarayıcınızda kullandığınız uygulamalar ve doğrudan tıkladığınız bir internet sitesi üzerinden bilgisayarınıza ulaşabilir. Bu sebeple güvenmediğiniz ve tanımadığınız bağlantı ve mailleri açarken veya uygulamaları kullanırken ekstra dikkatli olmak önem taşıyor.

Madenciliğin yapılabilmesi için yüksek işlemci gücü gerektiğinden dolayı madencilik işlemi sırasında işlemciniz fazladan çalışacak ve bilgisayarınızın fanı daha hızlı çalışacaktır. Bu tarz işaretler cryptojackingin farkedilmesi için dikkat edilmesi gereken önlemlerdir. Ancak bu yazılımı kullanan kişiler bu durumun olmaması için daha az işlemci gücü gerektiren koinlere de yönelebilirler. Bu sebeple bilgisarınıza eklediğiniz her bir yeni uygulama veya yazılım sonrasında bilgisayarınızda olağandışı bir güç harcaması (yavaşlama - ısınma vb.) olup olmadığını değerlendirmek önemlidir. Aynı şekilde güncel bir antivirüs programı kullanmak da yardımcı olacaktır.