Dos ve Ddos Nedir?

En popüler web saldırılarından bir tanesi olan Dos saldırısının amacını hedeflenen web ağını aşırı yükleme sonucunda hizmet veremeyecek hale getirmek olarak tanımlayabiliriz.

En popüler web saldırılarından bir tanesi olan Dos saldırısının amacını hedeflenen web ağını aşırı yükleme sonucunda hizmet veremeyecek hale getirmek olarak tanımlayabiliriz.

Bu saldırıyı yapan kötü niyetli kişi veya kişiler, hedef aldıkları ağın sunucusunun cevap verebileceğinden daha fazla sayıda işlem göndererek sunucunun çökmesine veya aksamasına sebep olabilir ve bunun sonucunda hedeflenen ağa ciddi hasarlar verebilirler. Bu saldırıyı yapmanın birçok yöntemi vardır ve ağ sahiplerinin farklı güvenlik seviyelerine sahip olmaları sonucunda da saldırıların yapılış şekilleri değişebilir.

DDos saldırısı ise Dos saldırısında sunucuya yapılan atağın birçok farklı kaynaktan gönderilmesi olarak tanımlanabilir. Kötü niyetli kişi veya kişiler saldırmak istedikleri ağa tek bir merkezden değil birçok noktadan saldırarak saldırının kaynağının bulunmasını ve takip edilmesini de zorlaştırmış olurlar.

Kripto paralar, merkeziyetsiz oluşları ve işlemlerin hepsinde olmasa da konsensus sonucunda onaylanmasıyla beraber Dos ve Ddos saldırılarına karşı güvenlidirler. Bir kripto paranın onaylayıcılarının ele geçirilmesi durumunda ağ üzerindeki diğer kullanıcılarla konsensus oluşmayacağından dolayı zarar görmüş olan onaylayıcı sistemden dışlanır. Ancak ağın %51'ine başarılı bir saldırı gerçekleştiren kişi veya kişiler başarıya ulaşır ancak yine de bu başarı Bitcoin gibi eski ve büyük bir ağa sahip olan koinler için kısa süreli olacaktır. Çünkü madencilerin sayısının fazla olması güvenliği arttırdığı gibi, işlemlerin onaylandığı blokların kriptografik hash değerleriyle kodlanması sayesinde de saldırının başarısı sınırlı olacaktır. Bu yüzden geniş çaplı koinlerin Dos ve Ddos saldırısına karşı güvenli olduğu söylenebilir.